Już nigdy nie pojadę do Rosji
- Lista polskich dzieci, wychowanków Domu Dziecka w Biriusińsku Już nigdy nie pojadę do Rosji
Uczestnicy II Światowego Zjazdu Sierot Polskich w Iławie oznaczają na mapie ZSRR miejsca swojej zsyłki
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
IWONA TRUSEWICZ
Maria Fiszerowa pierwsze sześć lat życia spędziła w sierocińcu w Związku Radzieckim. Do dziś nie zna daty swojego urodzenia i imion rodziców. Niedawno dowiedziała się, że naprawdę nazywała się Alinda Distendorf.
W sierocińcu Obuwka na terenie obecnego północnego Afganistanu siedmioletnia Alinda umiała powiedzieć wierszyk: "Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały". Nie pamiętała, kto i kiedy nauczył ją tej rymowanki. Znajomość wierszyka zdecydowała w oczach radzieckich urzędników o jej narodowości i w 1946 roku otworzyła wrota wyjazdowe z Rosji.
Urodzona w 1939 roku w Pińsku i rok później wywieziona wraz z rodzicami i prawdopodobnie siostrą bliźniaczką przez NKWD, Alinda tułała się po radzieckich domach dziecka, od kiedy skończyła dwa lata.
Rodzice i siostra zmarli. Nigdy nie dowiedziała się, jak trafili do Rosji, kim byli i dlaczego, pomimo niemieckiego nazwiska, zostali uznani za Polaków.
Mała Alinda
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta