Kontrrewolucja
ROK 1980
26 listopada
- Posiedzenie BP KC PZPR. I sekretarz Stanisław Kania proponuje, aby "rozpatrzyć sprawę przygotowania dekretu o stanie wojennym i wynikające z jego wprowadzenia wszystkie konsekwencje: zakaz strajków, wiecowania, zaostrzenie cenzury, mocna propaganda".
1 grudnia
- (Moskwa) Przedstawiciel Sztabu Generalnego LWP gen. Tadeusz Hupałowski zostaje poinformowany o planowanych ćwiczeniach ("Sojuz 80"), a ściślej o przegrupowaniu i rozmieszczeniu wojsk Układu Warszawskiego w pobliżu dużych miast. Od wschodu mają wkroczyć do Polski trzy ugrupowania wojsk radzieckich: z rejonu Kaliningradu, z rejonu Grodna i od strony Podkarpackiego Okręgu Wojskowego. Ponadto z południa mają wkroczyć dwie czechosłowackie dywizje pancerne. Na Pomorze Zachodnie wejdzie enerdowska 9 Dywizja Pancerna.
Początek grudnia
- Płk Ryszard Kukliński (jako "Jack Strong") w telegramie przesłanym na Zachód:
"W sumie siły interwencyjne będą początkowo wynosić 18 dywizji. Stan gotowości do przekroczenia granic Polski został wyznaczony na 8 grudnia. Obecnie przedstawiciele Çbratnich wojskČ w cywilu badają trasy wkroczenia swoich wojsk, odległości i teren przyszłych operacji. Scenariusz operacyjny dla sił interwencyjnych zakłada zgrupowania armii we wszystkich głównych bazach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta