Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka wygrywania wyborów

28 kwietnia 2004 | Specjalny | NP
źródło: Nieznane

Sztuka wygrywania wyborów NIKITA PIETROW

(...) W Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego (MGB) ZSRR istniała komórka zajmująca się ekspertyzą dokumentów, a także ich przygotowywaniem i fałszowaniem. Od maja 1946 r. był to samodzielnie funkcjonujący w ramach ministerstwa Wydział "D", którym kierował pułkownik Aron Pałkin. On właśnie miał zająć się całą techniczną stroną zamiany protokołów i podrobieniem na nich podpisów członków obwodowych komisji wyborczych - tak by mogły zastąpić oryginały. O przebiegu tej operacji mówi przekazany Stalinowi raport MGB ZSRR nr 1443/A z 30 sierpnia 1946 r. Naczelnik Wydziału "D" Aron Pałkin został wysłany do Warszawy 20 czerwca 1946 r. Wraz z doradcą MGB w Polsce Siemionem Dawydowem spotkał się z Bierutem w celu omówienia planu operacji fałszowania protokołów referendum. Ostateczny wariant tej operacji przedyskutowano i przyjęto 22 czerwca 1946 r. na spotkaniu Pałkina i Dawydowa z Bierutem i Gomułką.

Fot. (C) BARANOWSKI/ADN/CAF

Już 25 czerwca zasadnicza grupa czekistów wyruszyła do Warszawy i tam rozpoczęła pracę. Po referendum od nowa napisano 5994 protokoły z obliczonymi głosami i podrobiono około 40 tysięcy podpisów członków komisji obwodowych. Siemion Dawydow dostawał paczki z protokołami z Ministerstwa Bezpieczeństwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3214

Spis treści
Zamów abonament