Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gestapo i NKWD

28 kwietnia 2004 | Specjalny | JN
źródło: Nieznane

Gestapo i NKWD Oto fragment wystąpienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego 4 maja 1951 r. w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie. Wystąpienie to zainteresowało aliantów i jego wersja angielska przeanalizowana została także w Stanach Zjednoczonych. Tekst prawdopodobnie przekonał czynniki amerykańskie, że jedyną skuteczną metodą podtrzymania niezorganizowanego oporu społeczeństw krajów satelickich jest oddziaływanie przez masowe środki przekazu, przede wszyskim radio. Uznano, że przetwanie reprezentatywnych organizacji podziemnych nie będzie możliwe. Uruchomiono Radio Wolna Europa. W 1952 roku dyrektorem Polskiej Sekcji RWE został Jan Nowak-Jeziorański.

Redakcja "Karty"

Generał August Emil Fieldorf, szef Kedywu AK, bohater narodowy zamordowany 24 lutego 1953 r. z "wyroku" komunistycznego sądu IPN/REPR. REFAŁ GUZ

JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI

(...) Druga okupacja sowiecka potwierdziła wcześniejsze doświadczenia. Z wielkich procesów politycznych odbywających się w Polsce dowiedzieliśmy się, że na początku 1945 roku utworzona została nowa organizacja podziemna pod nazwą NIE. Jej dowódca gen. Okulicki został aresztowany trzy miesiące później, 27 marca 1945 r. Piętnastu przywódców podziemnych partii politycznych podzieliło jego los.

Ci przywódcy, którym udało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3214

Spis treści
Zamów abonament