Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnie lata PRL

28 kwietnia 2004 | Specjalny | Na
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Ostatnie lata PRL

W maju 1986 roku Lech Wałęsa w wywiadzie dla nowego czasopisma podziemnego "21" złożył niespodziewaną deklarację: "Jestem gotów do rozmów z władzą, ale bez żadnych warunków. Tylko jedna rzecz: usiąść".

Tytuł "21" nawiązywał oczywiście do postulatów strajku gdańskiego z sierpnia 1980 roku. W zespole redakcyjnym byli czołowi stratedzy "Solidarności": Tadeusz Mazowiecki i Bronisław Geremek. Symboliczna oprawa wypowiedzi Wałęsy sugerowała, że dla swej deklaracji zdobył on poparcie kierownictwa podziemia. Odzewu władzy jednak nie było. Dlaczego?

Propozycja władzy: kooptacja

Według szacunków Zespołu Analiz MSW na początku 1986 roku siły opozycji liczyły 1,5 tysiąca "aktywu", 10 tysięcy "pomocników", 22 tysiące "aktywnych sympatyków" oraz 100 tysięcy "sympatyków utajonych", a w połowie tegoż roku stopniały prawie o połowę. Latem 1986 roku, według ekspertyzy Akademii Nauk Społecznych KC PZPR, "przeciwnik polityczny przestał być podmiotem współkształtującym sytuację społeczno-polityczną".

Amnestii 11 września 1986 roku towarzyszyła demonstracja siły. Służba Bezpieczeństwa wezwała trzy tysiące podziemnych działaczy na rozmowy ostrzegawcze. W świetle dokumentów PZPR i MSW nie był to gest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3214

Spis treści
Zamów abonament