Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podczas jesieni ludów

28 kwietnia 2004 | Specjalny | NA
źródło: Nieznane

Podczas jesieni ludów

9 listopada 1989 "upadł" mur berliński - co często przyjmuje się jako moment zwrotny w historii Europy Środkowo-Wschodniej. Był to jednak tylko spektakularny etap długotrwałego procesu, który niósł zjednoczenie Niemiec i Europy. Na zdjęciu kanclerz Kohl i premier Mazowiecki w Krzyżowej FOT. ANNA BRZEZIŃSKA

10 listopada 1989 - Burmistrz Berlina Zachodniego Walter Momper (SPD): "Ubiegłej nocy naród niemiecki stał się najszczęśliwszym narodem na świecie".

12 listopada 1989 - Kontynuacja wizyty Helmuta Kohla w Warszawie. Kanclerz oraz premier Tadeusz Mazowiecki biorą udział w odprawionej po polsku i po niemiecku mszy w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. Mazowiecki: "Uścisk z niemieckim kanclerzem traktowałem jako normalny gest. W czasie mszy przekazujemy sobie znak pokoju. Dopiero później dostrzeżono w tym akt symboliczny". Następnego dnia podpisana zostaje wspólna deklaracja, rozstrzygająca liczne kwestie współdziałania RFN i Polski.

30 grudnia 1989 - Otto Lambsdorff, przewodniczący Partii Liberalnej, podczas debaty w Bundestagu: "Kohl odkłada uznanie polskiej granicy do czasu zjednoczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3214

Spis treści
Zamów abonament