Podczas jesieni ludów
9 listopada 1989 "upadł" mur berliński - co często przyjmuje się jako moment zwrotny w historii Europy Środkowo-Wschodniej. Był to jednak tylko spektakularny etap długotrwałego procesu, który niósł zjednoczenie Niemiec i Europy. Na zdjęciu kanclerz Kohl i premier Mazowiecki w Krzyżowej FOT. ANNA BRZEZIŃSKA
10 listopada 1989 - Burmistrz Berlina Zachodniego Walter Momper (SPD): "Ubiegłej nocy naród niemiecki stał się najszczęśliwszym narodem na świecie".
12 listopada 1989 - Kontynuacja wizyty Helmuta Kohla w Warszawie. Kanclerz oraz premier Tadeusz Mazowiecki biorą udział w odprawionej po polsku i po niemiecku mszy w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. Mazowiecki: "Uścisk z niemieckim kanclerzem traktowałem jako normalny gest. W czasie mszy przekazujemy sobie znak pokoju. Dopiero później dostrzeżono w tym akt symboliczny". Następnego dnia podpisana zostaje wspólna deklaracja, rozstrzygająca liczne kwestie współdziałania RFN i Polski.
30 grudnia 1989 - Otto Lambsdorff, przewodniczący Partii Liberalnej, podczas debaty w Bundestagu: "Kohl odkłada uznanie polskiej granicy do czasu zjednoczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta