Unijny rzecznik przed sądami wspólnotowymi
Unijny rzecznik przed sądami wspólnotowymi
TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ
Obywatele Unii Europejskiej mogą pozywać do Sądu Pierwszej Instancji i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości także unijnego rzecznika. Wynika to z precedensowego wyroku ETS z 23 marca 2004 r.
Zadaniem powołanego w traktacie o Unii Europejskiej z 1992 r. rzecznika praw obywatelskich (dalej: rzecznik) jest m.in. rozpoznawanie skarg kierowanych przez obywateli Unii Europejskiej dotyczących nadużyć w sprawowaniu władzy przez instytucje i organy Unii, z wyłączeniem jednak Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) oraz Sądu Pierwszej Instancji (SPI). Rzecznika mianuje Parlament Europejski, odwołuje zaś ETS na wniosek Parlamentu.
Odpadł po konkursie
Sprawa European Ombudsman v Frank Lamberts rozstrzygana przez ETS powstała na tle następującego stanu faktycznego. Frank Lamberts brał udział w konkursie przeprowadzanym przez Komisję Europejską. Nie przeszedł części ustnej konkursu. Argumentował, że w dniu rozmowy kwalifikacyjnej znajdował się pod wpływem silnych leków przepisanych przez lekarza, które jego zdaniem wpłynęły na jego koncentrację i zdolność udzielania odpowiedzi na zadawane pytania. Nie wnosił jednak o przełożenie terminu rozmowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta