Sonata dla mózgu
Sonata dla mózgu
RYS. JADWIGA OKRASSA
ŁUKASZ KANIEWSKI
Muzyka Mozarta pomaga dzieciom i dorosłym uczyć się, rozwijać talenty i zwalczać zaburzenia umysłowe. Najnowsze badania wykazują, że słuchanie jego utworów podnosi w mózgu stężenie najważniejszych białek stymulujących wzrost neuronów.
O tym, że słuchanie muzyki genialnego Austriaka poprawia funkcjonowanie umysłu, mówi i pisze się od dawna. W latach pięćdziesiątych XX w. we Francji dr Alfred Tomatis badał możliwości leczenia za pomocą muzyki zaburzeń mowy u dzieci. W roku 1993 neurolog Fran Rauscher z Uniwersytetu w Wisconsin (USA) opublikowała w czasopiśmie "Nature" artykuł opisujący następujący eksperyment: polecono uczniom szkoły średniej przez dziesięć minut słuchać muzyki, a następnie rozwiązać testy sprawności umysłowej. Ci uczniowie, którzy wysłuchali sonaty D-dur na dwa fortepiany poradzili sobie z testami lepiej niż inni, którzy słuchali muzyki typu New Age lub siedzieli w ciszy. Fenomen ten nazwano efektem Mozarta.
W świecie naukowym sprawa ta do dziś nie doczekała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta