Przede wszystkim liczyć
Przede wszystkim liczyć
JAK KARAĆ RACJONALNIE
Pragmatyczne podejście do karania zakłada, że celem kary jest ograniczenie przestępczości. Autor artykułu proponuje spojrzeć na to zagadnienie z ekonomicznego punktu widzenia. W naszej dyskusji o racjonalności karania jest to spojrzenie oryginalne - choć wydawałoby się, że powinno to być oczywiste.
Jedno jest pewne: karanie nie może mieć charakteru przypadkowego, prowadzi bowiem wtedy do sytuacji absurdalnych. Z takimi mamy do czynienia w naszych zakładach karnych, co uzmysłowiły dobitnie opinii publicznej niedawne bunty skazanych.
W naszym cyklu wskazywaliśmy już, że sądy dość przypadkowo stosują tymczasowe aresztowanie. Zwracaliśmy też uwagę, że skazani za niepłacenie alimentów niepotrzebnie zapełniają cele, zamiast pracować. Prof. Marian Filar poddał krytycznej analizie politykę karną.
Wczoraj pisaliśmy o tym, że instytucja warunkowego zwolnienia nie jest wykorzystywana w dostatecznym stopniu. Można przypuszczać, że podobnych wad polityki karnej da się wymienić znacznie więcej. Będziemy się starali to czynić. J.T.P.
JACEK CZABAŃSKI
Może się wydawać zaskakujące, że najbardziej rozbudowane analizy polityki karnej tworzą obecnie ekonomiści. Nurt tzw. ekonomicznego podejścia do prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta