Zbrojownie na sprzedaż
Zbrojownie na sprzedaż
Pomoc publiczna na restrukturyzację przemysłu obronnego
Po katastrofalnej eksplozji i zniszczeniu jednej z francuskich fabryk dynamitu w zeszłym roku, polskie zakłady w Krupskim Młynie i Bieruniu okazały się europejskimi potentatami w produkcji trotylu.
To najlepszy moment na ich prywatyzację. Ale proces przekształceń własnościowych w branży zbrojeniowej idzie jak po grudzie. W ostatnim roku do sektora trafiło ponad 300 mln zł pomocy publicznej.
Od 1996 roku kolejnym rządom udało się sprywatyzować 3 z 26 oferowanych zakładów przemysłu zbrojeniowego. Mimo wzrostu eksportu i zaawansowanej konsolidacji kapitałowej w ramach dwóch koncernów, nie udało się rozwiązać podstawowych problemów w branży: dostosować jej do rynku, zapewnić stabilności finansowej i perspektyw rozwoju. Nadal niska jest rentowność i słabe wykorzystanie możliwości produkcyjnych (z reguły nie przekraczają one 20 proc). W tej sytuacji osiągnięciem pozostaje restrukturyzacja kadrowa: z ponad 40 tysięcy zatrudnionych w środku lat 90. w zakładach przemysłu obronnego pozostała połowa.
NIK, która badała procesy prywatyzacyjne w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta