Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkania z 27 mln długu

19 lipca 2004 | Prawo | IL

Księgi wieczyste Hipoteka po wydzieleniu odrębnej własności

Mieszkania z 27 mln długu

NA MARGINESIE

Co środowe postanowienie oznacza dla właścicieli mieszkań? Moim zdaniem, odpowiedź na to pytanie zawiera art. 44 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych . Wedle tego przepisu, jeżeli ustanowienie odrębnej własności lokali następuje jednocześnie na rzecz wszystkich członków spółdzielni, hipoteka obciążająca nieruchomość stanowiącą własność spółdzielni obciąża wszystkie odrębne lokale. Wierzyciel, któremu przysługuje powstała w ten sposób hipoteka łączna, obowiązany jest dokonać jej podziału między właścicieli odrębnych lokali, stosownie do ich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnych (por. Roman Dziczek: "Spółdzielnie mieszkaniowe", Komentarz, wyd. LEXIS-NEXIS, Warszawa 2002, str. 250). Inaczej obowiązywałaby ogólna reguła dotycząca hipoteki łącznej zapisana w art. 79 ustawy z 1980 r. o księgach wieczystych i hipotece i w razie podziału nieruchomości.

Zgodnie z tą regułą hipoteka łączna obciąża jednocześnie wszystkie powstałe w ten sposób nieruchomości. Wierzyciel może ściągnąć dług w całości lub w części z każdej z nieruchomości z osobna, z niektórych z nich lub ze wszystkich łącznie. Może też wedle swego uznania dokonać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3281

Spis treści
Zamów abonament