Dobra Firma Vademecum: Jak udzielać urlopów i rozliczać zaległości
Jak udzielać urlopów i rozliczać zaległości
KAZIMIERZ NIEMIROWICZ-SZCZYTT
MARCIN JASIŃSKI, APLIKANT RADCOWSKI
Od 1 stycznia 2004 r. obowiązują nowe zasady dotyczące wymiaru i obliczania urlopu wypoczynkowego zarówno dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i dla zatrudnionych na niepełnym etacie, tzw. niepełnoetatowców.
Według kodeksu pracy sprzed nowelizacji (tj. przed 1 stycznia 2004 r.) urlopu udzielało się na konkretną liczbę dni przysługujących pracownikowi w zależności od okresu zatrudnienia. Było to 18 dni po roku, 20 dni po 6 latach i 26 dni po 10 latach pracy.
Pracownik zatrudniony pierwszy raz na podstawie umowy o pracę musiał przepracować minimum 6 miesięcy, aby nabyć prawo do połowy przysługującego mu urlopu. Z upływem roku pracy uzyskiwał prawo do pozostałej części wypoczynku. Zgodnie z poprzednim brzmieniem art. 154 § 2 k.p. urlop wypoczynkowy udzielany był pracownikom w pełnym wymiarze czasu pracy w dniach roboczych. Były to wszystkie dni, z wyjątkiem niedziel i świąt. Zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy mógł wykorzystać urlop w kolejne dni robocze, z wyłączeniem niedziel, świąt i dni wolnych od pracy w takiej proporcji, w jakiej dni te występowały w czasie wykonywania przez niego pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta