Dobra Firma Vademecum: Daj na dni, rozlicz w godzinach
Daj na dni, rozlicz w godzinach
ANITA GWAREK,
GŁÓWNA SPECJALISTKA Z DEPARTAMENTU PRAWA PRACY MINISTERSTWA GOSPODARKI I PRACY
Nasza ekspertka odpowiadała na pytania czytelników w sprawie udzielania urlopów wypoczynkowych.
W PIERWSZEJ PRACY
Zatrudniam pracowników na czas określony na 6 miesięcy - od 20 kwietnia do 20 września 2004 r. Nigdzie wcześniej nie pracowali. Jak mam im udzielić urlopu według nowych przepisów?
Jeżeli jest to pierwsza praca w życiu i pracownik podjął ją 20 kwietnia 2004 r., to zgodnie ze znowelizowanym od 1 stycznia 2004 r. kodeksem pracy nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (art. 153 § 1 k.p.). Jeżeli zatem rozpoczął zatrudnienie 20 kwietnia, to pierwszy raz nabędzie prawo do urlopu 19 maja, czyli z upływem pierwszego miesiąca swojej pracy, a nie po jego zakończeniu, drugi raz - 19 czerwca itd., czyli z każdym miesiącem w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego po przepracowaniu roku, liczonego z 20 lub 26 dni.
Po studiach zostałem zatrudniony 20 października 2003 r. na czas określony do 28 lutego 2004 r. Kilka lat wcześniej pracowałem przez miesiąc na umowę o pracę. Ile mi przysługuje urlopu do końca roku?
W pana przypadku należy także uwzględnić ten miesiąc pracy sprzed kilku lat. Ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta