Zapłacić dywidendę czy nie płacić podatku
Wakacje podatkowe wbankach z kapitałem zagranicznym
Zapłacić dywidendę czy nie płacić podatku
W niektórych bankach zagranicznych nasiliły się ostatnio naciski akcjonariuszy na wypłatę dywidend za ubiegły rok. Tymczasem w wielu przypadkach oznacza to częściową utratę zwolnienia podatkowego ikonieczność zapłacenia fiskusowi sporych sum.
W kilku bankach utworzonych przez osoby zagraniczne lub z udziałem kapitału zagranicznego w ciągu 1994 r. zakończył się trzyletni okres zwolnienia od podatku dochodowego. Ostatnio dyskutowano nad wypłatą dywidendy z zysku pochodzącego z 1994 r. , a osiągniętego już po wygaśnięciu tego zwolnienia. Otóż wypłata taka, poza oczywiście opodatkowaniem dochodu akcjonariuszy z tytułu otrzymania dywidendy, spowodowałaby również częściową utratę zwolnienia podatkowego i opodatkowanie dochodu stanowiącego podstawę wypłaty dywidendy.
Problem dotyczy banków utworzonych przez osoby zagraniczne lub z udziałem kapitału zagranicznego, a także oddziałów banków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta