Karczowanie polskości
Karczowanie polskości
Kiedy mówimy o zbrodni katyńskiej, mamy na myśli blisko piętnaście tysięcy zamordowanych więźniów Ostaszkowa, Starobielska i Kozielska.
Dopiero niedawno, gdy został ujawniony sowiecki dokument z 5 marca 1940 r. , dowiedzieliśmy się, że na podstawie wydanej tamtego dnia decyzji skazano na śmierć nie tylko ich, lecz także 11 tysięcy innych obywateli polskich aresztowanych na ziemiach wschodnich, zajętych w wyniku agresji sowieckiej. Ostatecznie stracono z tej ostatniej grupy 7305 osób. Niespełna rok temu władze Ukrainy przekazały listę z nazwiskami 3435 zamordowanych. Czekamy wciąż na podobną listę z Białorusi.
W połowie ubiegłego roku ten spis straconych, przetłumaczony przez Zuzannę Gajowniczek, ukazał się pod tytułem "Listy katyńskiej ciąg dalszy". Na apel o udzielenie informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta