Pierwsza pancerna, panienko
Wyzwolenie stalagu kobiecego w Oberlangen
Pierwsza pancerna, panienko
Strzały postawiły na nogi cały obóz. Krystyna Kamać, sanitariuszka, , Szafrańska" z powstańczej harcerskiej placówki przy Chmielnej 61, jeniec nr 106 840, zobaczyła jak motocyklista w angielskim hełmie z czarną od kurzu i błota twarzą przejeżdża przez powaloną bramę między kozłami z drutu kolczastego i zatrzymuje się przed barakami. Koleżanki Krystyny krzyczą do niego po angielsku, po francusku. Niektóre są przekonane, że to Murzyn. On (starszy strzelec pancerny Leopold Witkowski) patrzy na nie zdumiony i po chwili woła: Czyście zwariowały, przecież my Polacy!
Największy obóz jeniecki żołnierzykobiet uczestniczek powstania warszawskiego wyzwolony został 12 kwietnia 1945 r. bez strat własnych przez jedenastoosobowy polski patrol z 1 Dywizji Pancernej. W stalagu VI COberlangen w dniu wyzwolenia przebywało 1728 kobiet w stopniach od szeregowca do kapitana, 40 kobiet cywilnych i dziewięcioro niemowląt. Mimo bardzo trudnych warunków bytowania, w obozie odbywały się regularnie szkolenia i ćwiczenia zakonspirowanych kompanii, nauczanie od stopnia podstawowego do wykładów na poziomie uniwersyteckim, imprezy kulturalne i sportowe, istniało życie religijne.
English? Francais? Americano?
11 kwietnia 1945 roku oddziały 2 Pułku Pancernego 1 Dywizji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta