Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego nie przekonuje nas "dziennikarska" uchwała SN

08 kwietnia 1995 | Prawo | DP

Fundacja Helsińska edukuje

Dlaczego nie przekonuje nas "dziennikarska" uchwała SN

W styczniu br. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, mocą której uznano, iż sąd (lub prokurator) może zażądać od dziennikarza ujawnienia źródła informacji, a ten nie ma prawa odmówić, powołując się na prawo prasowe.

Uchwała, o której mowa, brzmi: "Przepis art. 163 k. p. k. stanowi lex specialis do art. 15 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1984 r. -- Prawo prasowe (Dz. U. nr 5, poz. 24 z późn. zm. ), normującego w sposób generalny tajemnicę zawodową dziennikarza. Dziennikarz, w tym także redaktor naczelny, nie może zatem w procesie karnym odmówić zeznań co do okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy, jeżeli sąd lub prokurator zwolni go od tego obowiązku na podstawie art. 163 in fine k. p. k.

Zwolnienie od obowiązku zachowania tajemnicy dziennikarskiej może nastąpić tylko wtedy, gdy przesłuchanie dziennikarza w charakterze świadka ma dotyczyć objętych tajemnicą okoliczności niezbędnych do rozstrzygnięcia danej sprawy karnej. Niezbędność ta oznacza niemożliwość dokonania ustaleń przy pomocy innych środków dowodowych, przy jednoczesnym wyczerpaniu istniejących w danej sprawie źródeł dowodowych".

Podajemy brzmienie powołanych w niej przepisów: art. 163 kodeksu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 450

Spis treści
Zamów abonament