Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postpieriestrojka

08 kwietnia 1995 | Plus Minus | SP

W 10 lat później

Postpieriestrojka

Sławomir Popowski

10 marca 1985 roku umarł Konstantin Czernienko. Już w kilka godzin później nowym sekretarzem generalnym KC KPZR został Michaił Gorbaczow. Faktycznego wyboru dokonało Biuro Polityczne. Plotka głosi, że ostatni rywal Gorbaczowa -- szef moskiewskiej organizacji part pewny zwycięstwa, że zanim jeszcze zaczęło się posiedzenie Biura, zajął miejsce przewidziane dla "genseka". Został wyproszony przez najstarszego w tym towarzystwie -- Andrieja Gromykę. Jego faworytem był człowiek o ujmującym uśmiechu i stalowych zębach -- Michaił Sier jącymi obradami partyjnego konklawe, pod nieobecność ukraińskiego sekretarza Władimira Szczerbickiego, potrafił zapewnić sobie dodatkowe poparcie ówczesnego szefa KGB, Wiktora Czebrikowa i późniejszego człowieka nr 2 w partii -- Jegora Ligaczowa. To głównie im zawdzię zresztą dość szybko postarał się zapomnieć.

Kilka tygodni później, na początku kwietnia, w Moskwie ponownie obradował Komitet Centralny, na posiedzeniu którego nowy sekretarz generalny przedstawiał własny program polityczny. Po raz pierwszy sformułowano wówczas hasło "uskorienije" -- tj. "przyspieszenie". Potem przyszły rej mówiono w rok później na XXVII Zjeździe KPZR, a także "głasnost" i "demokratyzacja",...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 450

Spis treści
Zamów abonament