Świadek stulecia
Heretycy idei
Świadek stulecia
29 marca obchodzili Niemcy niezwykłą rocznicę -- setne urodziny Ernsta Jüngera, czołowego ich pisarza, myśliciela, publicysty, w młodości aktywnego politycznie. Jest on jedną z postaci najbardziej charakterystycznych, wręcz symbolicznych, XX-wiecznej historii tego narodu. Przymiotnik "czołowy" zaskakuje, zdumiewa nawet polskiego czytelnika, pozbawionego książek, klasyka współczesnej literatury światowej od lat przeszło sześćdziesięciu. Ale ten przymiotnik zaskakiwał również do niedawna niemieckich czytelników. Jünger cieszący się wielką popularnością w latach dwudziestych, po wojnie był przemilczany i zwalczany przez lewicę, żył w świadomie wybranej samotności, a jego konserwatywna i elitarystyczna filozofia obca była panującym modom intelektualnym.
Ernst Jünger nie dbał osławę, z olimpijskim spokojem znosił nawet fałszywe interpretacje swego dzieła; np. dopiero w 1976 roku udzielił pierwszego wywiadu zachodnioniemieckiej telewizji. Ale traktowana z wielkopańską obojętnością sława przyszła w ostatnich dziesięcioleciach. Wprawdzie od początku twórczości wiele o nim pisano, lecz dopiero od połowy lat pięćdziesiątych zaczął otrzymywać prestiżowe nagrody, poświęcano mu książki, organizowano wystawy na jego temat -- chyba pierwsza ważna odbyła się w Nowym Jorku w 1955 r. W latach 1960--1963 ukazała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta