Czy wolno mówić "czarnuch" albo "pedał"
Po amerykańsku
Czy wolno mówić "czarnuch" albo "pedał"
Wojciech Sadurski z Ithaki, USA
Sąd w Kalifornii unieważnił w końcu lutego regulamin Uniwersytetu Stanforda, zakazujący bezpośrednich ataków słownych opartych na nienawiści rasowej, z powodu niezgodności z konstytucyjną gwarancją wolności słowa. Regulamin Stanforda uważany był powszechnie za stosunkowo umiarkowany w porównaniu z innymi proponowanymi ograniczeniami napastliwych wypowiedzi na amerykańskich uczelniach, toteż werdykt kalifornijskiego sądu jest poważnym ciosem w ustanawianie tego rodzaju norm.
Jak uznał sędzia Peter Stone z Wyższego Sądu w okręgu Santa Clara (na terenie którego położony jest Uniwersytet Stanforda) , zakaz "nienawistnych wypowiedzi", przyjęty pięć lat temu, jest nieostry i może prowadzić do nadmiernego ograniczenia wolności słowa. Powołując się na niedawny wyrok Sądu Najwyższego orzekł, że uniwersytet nie może uznać pewnych tylko typów obelg (w tym wypadku opartych na rasie, płci i orientacji seksualnej) za szczególnie zasługujące na napiętnowanie. Zgodnie bowiem z doktryną Sądu Najwyższego zakazanie niektórych "tematów" ma charakter dyskryminacji opartej na "punkcie widzenia", uznanym przez prawodawcę za niewłaściwy. Taka "dyskryminacja tematyczna" uważana jest za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta