Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dylematy Unii Wolności

08 kwietnia 1995 | Gazeta | JS

Liberałowie wraz z unijną prawicą i centrum zabiegać powinni o to, by wrażenie przeniesienia środka ciężkości Unii w lewo nie skutkowało koniecznością walki z SLD i UP o ten sam elektorat.

Dylematy Unii Wolności

Jarosław Słoma

Styl, w jakim znacząca część członków Unii Wolności, wywodzących się głównie z Unii Demokratycznej, przeforsowała zmianę lidera partii, okazał się bardzo efektowny. Skuteczność jest istotna w polityce. Pozostał jednak niesmak.

Poczucie lojalności i wspólnoty losów, wszak to wokół osoby Tadeusza Mazowieckiego powstała UD, przegrało z wizją dynamicznej i efektownej Unii Wolności uosabianej przez tandem Leszek Balcerowicz -- przyjaciel rynku i Jacek Kuroń -- przyjaciel ludu.

Opuszczenie Tadeusza Mazowieckiego przez wpływowe kręgi dawnej UD potwierdza tezę, że głównym elementem jednoczącym środowiska tworzące Unię Demokratyczną, obok osoby lidera, była niechęć, a nawet nienawiść do Lecha Wałęsy.

Tadeusz Mazowiecki pełniąc funkcję przewodniczącego Unii Wolności wypowiadał się o Lechu Wałęsie w sposób wyważony. Potrafił wznieść się ponad urazy z okresu wojny na górze. Podczas II Kongresu UW stwierdził, że UW nie traktuje Lecha Wałęsy jako wroga.

Pogląd ten pozostaje odosobniony wśród dawnych członków UD.

Dramatyczna zmiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 450

Spis treści
Zamów abonament