Niewidzialne nici
Święta u chrześcijan, żydów i muzułmanów
Niewidzialne nici
Według żydowskiej tradycji mamy właśnie 5755 rok po stworzeniu świata. Kalendarz żydowski jest księżycowo-słoneczny, w związku z czym każdy miesiąc w tym kalendarzu ma 29 lub 30 dni. Rok żydowski liczy sobie zatem prawie 354 dni.
Różnica między rokiem księżycowym a rokiem słonecznym zostaje wypełniona dodatkowym miesiącem adar z 30 dniami w ramach cyklu liczącego 19 lat. Pojawia się ten miesiąc w trzecim, szóstym, ósmym, jedenastym, czternastym, siedemnastym i dziewiętnastym roku danego cyklu. I to są właśnie żydowskie lata przestępne.
Co do tego, kiedy stworzenie świata dokładnie nastąpiło, grupy religijne w Izraelu nie są zgodne. Samarytanie zakładają, że odbyło się to nieco wcześniej, dlatego też ich kalendarz różni się trochę od ogólnie przyjętego kalendarza żydowskiego.
Wświecie chrześcijańskim, zdawałoby się, problemów z kalendarzem nie mamy. Jest rok 1995, a nasz kalendarz zwany gregoriańskim wprowadził papież Grzegorz XIII w 1582 r. i od tamtej pory obowiązuje prawie na całym świecie.
Prawie, nie znaczy jednak wszędzie. W Kościołach prawosławnych i Kościołach katolickich obrządków wschodnich przetrwał kalendarz juliański będący dziełem Gajusza Juliusza Cezara, który przy pomocy uczonego aleksandryjskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta