W upadłościowym z opłatą skarbową
Sądowa wykładnia
W upadłościowym z opłatą skarbową
Od każdej umowy sprzedaży nieruchomości lub prawa użytkowania należy się opłata skarbowa w wysokości 5 proc. wartości rynkowej nieruchomości lub prawa będącego przedmiotem tej transakcji. To jest zasada. Wyjątki od niej wskazał art. 3 ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 4, poz. 23 z poźn. zm. ) i § 63 rozporządzenia ministra finansów z 9 grudnia 1994 r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. nr 136, poz. 705) . W myśl art. 3 ust. 1 lit. k) ustawy nie podlega opłacie skarbowej m. in. sprzedaż rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym. W wyroku z 27 września 1994 r. (sygn. akt SA/ Wr/ 683/ 94) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż zwolnienie to nie obejmuje sprzedaży w postępowaniu upadłościowym nieruchomości wchodzących w skład masy upadłościowej.
Syndyk masy upadłościowej spółdzielni pracy sprzedał 3 listopada 1993 r. na podstawie umowy notarialnej nieruchomości będące własnością upadłej i należące do niej prawo użytkowania wieczystego ponad 5 ha gruntów. Notariusz sporządzający akt sprzedaży wymierzył 85 mln starych zł opłaty skarbowej od sprzedaży, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta