Wielkie zadanie
Wielkie zadanie
Z ks. prof. Józefem Tischnerem rozmawia Anna Baniewicz
Demokrację zwie się także eksperymentem moralnym -- pewnie dlatego, że funkcjonuje ona wtedy, gdy ludzie umieją szukać dobra wspólnego poprzez dialog i kompromis. Czy dlatego są one takie trudne, że dotykają ludzkiej prawdyiwartości?
Można mówić o trudnościach w ogóle wszelkiej demokracji i o trudnościach tej naszej -- przy czym może pozostańmy. Otóż, z jednej strony, moralność jest fundamentem demokracji, a z drugiej -- moralność źle użyta może być przeszkodą dla demokracji. W naszej sytuacji mamy do czynienia z przypadkiem źle użytej moralności -- i to jest polski problem. Na czym polega źle użyta moralność? Mianowicie, demokracja wprowadza potrzebę kompromisu -- a kompromis to bardzo często zatrzymanie się w połowie drogi w stronę ideału moralnego. Na przykład, w Starym Testamencie mamy opowieść o biblijnym Józefie, którego bracia chcieli zabić. Z kolei inny brat rzucił myśl, by go raczej sprzedać. Wszyscy poszli na ten kompromis sprzedaży brata. Nie jest to, co prawda, czyn cnotliwy, ale w tej sytuacji był to jedyny ratunek dla brata. I podobnie jest z demokracją: tam, gdzie nie można osiągnąć ideału, trzeba przynajmniej ratować życie.
W dyskusji na temat współczesnego świata i demokracji podkreśla się rolę wychowania do pluralizmu -- jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta