Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kobiety do wzięcia

08 kwietnia 1995 | Kraj | JC

Bezrobocie zaczyna pukać do górniczych miast

Kobiety do wzięcia

Pierwsze chwile były podniosłe.

Sam Edward Gierek uruchamiał maszynę wyciągową. Przy dźwiękach granej przez górniczą orkiestrę "Karolinki" wyjechał z klatki na podszybie wypełniony węglem wózek z napisem: "KWK im. ZMP -- 3 XII 1979".

"Towarzysz Edward Gierek (cytat z ówczesnej prasy) serdecznie pogratulował projektantom i budowlanym tej nowoczesnej kopalni, zawierającej w sobie wszystkie najlepsze rozwiązania i wzorce procesu inwestowania w przemyśle węglowym".

Dziesięć dni wcześniej "Trybuna Robotnicza" zapowiadała wzrost wydobycia węgla kamiennego do 240 milionów ton w 1990 roku i 300 milionów ton w roku 2000. Włodzimierz Ostaszewski, który za kierowanie budową kopalni im. ZMP dostał Krzyż Komandorski, kiedy przypominam mu, co wtedy pisały gazety, reaguje pogodnie: -- Ha, ha! W końcu wydobywało się te przeszło 200 milionów ton rocznie. Dzisiaj może czyta się o tym z pewnym sentymentem. ..

Może.

Minister górnictwa napisał w przeddzień uruchomienia kopalni w Żorach: "pracownicy kopalń woj. katowickiego otrzymają w 1979 r. 21 300 mieszkań, a znacznie rozszerzone zostały także możliwości nabywania na dogodnych warunkach domków jednorodzinnych". ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 450

Spis treści
Zamów abonament