Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychód z praw autorskich czy z osobistej działalności?

18 listopada 2004 | Dobra firma | MG

PODATEK DOCHODOWY

Podatek od twórców

Przychód z praw autorskich czy z osobistej działalności?

Prawidłowe zaliczenie do właściwego źródła przychodów szeroko pojętych wynagrodzeń i zysków, jakie mogą być uzyskane z tytułu korzystania przez twórców (i inne osoby) z praw autorskich i praw im pokrewnych, mają znaczenie nie tylko dla celów rozliczenia podatku dochodowego. Właściwa ich kwalifikacja jest też obecnie istotna dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

MARCIN GĄSIOREK

Pozornie sprawa wydaje się prosta. Art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) przychody z praw autorskich i praw pokrewnych (w rozumieniu odrębnych przepisów, czyli ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalej ustawa o prawie autorskim), bez żadnego ich różnicowania, zalicza do przychodów z praw majątkowych.

Jednocześnie jednak art. 13 pkt 2 updof wśród przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienia między innymi przychody z osobistej działalności artystycznej, literackiej czy publicystycznej. Zaznaczmy, że ustawa o prawie autorskim za utwór, czyli przedmiot praw autorskich, uznaje każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament