Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozwy przedsiębiorców bez opłat

18 listopada 2004 | Prawo | PJ

Procedura cywilna Ustawowe zwolnienie z kosztów sądowych nie może być ograniczane

Pozwy przedsiębiorców bez opłat

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwalnia z opłat sądowych w praktyce wszystkie pozwy o zapłatę w postępowaniu gospodarczym. Niestety, spora część sądów albo nie zauważa tej regulacji, albo ogranicza jej zastosowanie wyłącznie do postępowania nakazowego.

Od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje ustawa z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. nr 139, poz. 1323 z późn. zm.; dalej utzth). W zamyśle ustawodawcy zlikwidować miała istniejące w naszym kraju zatory płatnicze, stanowiące spore zagrożenie dla działalności gospodarczej zwłaszcza mniejszych podmiotów. Nie tylko więc uregulowała kwestię zbyt długich terminów płatności w umowach pomiędzy przedsiębiorcami oraz odsetek z tym związanych, ale także wprowadziła ułatwienia w dochodzeniu przed sądem należności wynikających z transakcji handlowych, zmieniając przepisy procedury cywilnej. Zmieniła m.in. art. 10 ustawy z 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2002 r. nr 9, poz. 88 z późn. zm.; dalej uksc) - określający, od których pism procesowych nie pobiera się opłat sądowych. Do istniejącego katalogu utzth dodała pkt 9 - powództwo o zapłatę należności (art. 485 § 2a k.p.c. ).

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament