Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hitler nie puka do drzwi

18 listopada 2004 | Specjalny | PJ
źródło: Nieznane

Niemcy Chociaż neonaziści, skinheadzi i narodowi socjaliści są coraz bardziej widoczni, to wciąż pozostają na politycznym marginesie

Hitler nie puka do drzwi

Jak twierdzi Urząd Ochrony Konstytucji, w Niemczech działają setki formalnych i nieformalnych ugrupowań skrajnych - w tym grup skinheadów, jak Skinhead Sächsische Schweiz (SSS), czy neonazistowskich. Na zdjęciu demonstracja neonazistów we wschodnioniemieckim miasteczku Halbe.

(c) AP / SVEN KAESTNER

Niewielki dom przy Seelenbinder Strasse w berlińskiej dzielnicy Köpenick przypomina twierdzę. Opancerzone drzwi, w oknach kuloodporne szyby, systemy alarmowe i ukryte kamery. To siedziba Niemieckiej Partii Narodowo-Demokratycznej (NPD). Kilka miesięcy temu przed budynkiem zaparkował samochód wyładowany kanistrami z benzyną i materiałami łatwopalnymi.

- Po prostu była to bomba, ale udało się zapobiec jej wybuchowi - opowiada Klaus Beier, rzecznik partii. NPD jest legalnie działającą partią o ideologii narodowosocjalistycznej. Od czasów swego powstania przed czterdziestu laty nigdy nie była przedmiotem tylu analiz i wypowiedzi polityków, co w ostatnich tygodniach. Przyczyną jest sukces we wrześniowych wyborach do parlamentu Saksonii. Zdobyła ponad 9 proc. głosów. Partia jest na fali i zawarła nawet sojusz z Niemiecką Partią Ludową (DVU),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament