Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mecenasi Jasnej Góry

18 listopada 2004 | Kraj | EK

Klasztor częstochowski sponsorują wielkie firmy i najbogatsi Polacy

Mecenasi Jasnej Góry

Remont sanktuarium i wałów jasnogórskich pochłania ogromne sumy. Datki pielgrzymów i Polonii nie wystarczą. Paulini rozwinęli system sponsoringu - do grona dobroczyńców klasztoru należą potentaci polskiego rynku. Zakonnicy wzięli się także za produkcję wody mineralnej.

Jednym z najhojniejszych sponsorów sanktuarium maryjnego w Częstochowie jest Jan Kulczyk. To dla niego we wrześniu paulini zorganizowali na Jasnej Górze spotkanie z Romanem Giertychem. Kulczyk na renowację klasztoru dał kilka milionów złotych. Ile? Dokładnie nie wiadomo. W lipcu pytaliśmy o to służby prasowe biznesmena, ale nie udzielono nam precyzyjnej odpowiedzi. Pieniądze pomogły zakończyć m.in. kilkuletnią renowację bezcennej jasnogórskiej biblioteki. W kosztach remontu w niewielkim stopniu partycypowało także Ministerstwo Kultury i Sztuki. Ówczesna minister Joanna Wnuk-Nazarowa pamięta otwarcie biblioteki w 1998 r. i spotkanie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament