Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyciągnąć zagranicznych inwestorów

18 listopada 2004 | Publicystyka, Opinie | HB
źródło: Nieznane

Czy prawo pracy i stosunki pracy zachęcają do inwestowania w Polsce?

Przyciągnąć zagranicznych inwestorów

(c) RAFAŁ GUZ

Jak pobudzić inwestorów zagranicznych do inwestycji w Polsce?

Od początku transformacji do 2003 roku napłynęło do Polski ponad 72 mld USD bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To dużo i mało. Aby osiągnąć średni poziom rozwoju gospodarczego krajów UE, PKB w Polsce powinien rosnąć w tempie 6 proc. rocznie, a inwestycje zagraniczne winny co roku sięgać 10 mld USD. A i tak doganianie zajmie nam ponad 20 lat.

Pojawia się zatem pytanie: Jak zapewnić polskiej gospodarce dopływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na poziomie minimum 10 mld USD rocznie? I pytania kolejne: Czy prawo pracy zachęca cudzoziemców do inwestowania w Polsce? Czy pozycja związków zawodowych w polskich firmach nie ogranicza swobody decyzji przedsiębiorców?

Inwestorzy zagraniczni nie zawsze mieli dobre doświadczenia z kontaktów z polskim prawem pracy i związkami zawodowymi. Tym bardziej że elementem prywatyzacji, w której uczestniczył także kapitał zagraniczny, była koncepcja "pakietów socjalnych", stawiających załogi objętej nią przedsiębiorstw w uprzywilejowanej pozycji wobec inwestorów. Do dzisiaj zagraniczni inwestorzy dziwią się, jak stać było polską gospodarkę na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament