Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć transakcje wewnątrzwspólnotowe?

18 listopada 2004 | Dobra firma | AK

EKSPORT - IMPORT

Ministerstwo Finansów wyjaśnia zawiłości przepisów

Jak rozliczyć transakcje wewnątrzwspólnotowe?

Ustawa o VAT

Warunkiem wystąpienia u podatnika wewnątrzwspólnotowej dostawy jest to, by zarejestrował się on jako podatnik VAT UE, który zgłosił zamiar dokonywania takich dostaw. Nie należy jednak kwestionować rozliczenia transakcji jako wewnątrzwspólnotowej dostawy, jeżeli podatnik jej dokonał, zanim został wpisany do rejestru podatników VAT UE, jeżeli wcześniej złożył formularz VAT-R/UE. Okres potrzebny na weryfikację danych oraz na wewnętrzne procedury wymagane do zarejestrowania podatnika nie powinien być przeszkodą w realizacji przedsięwzięć gospodarczych uczciwego podatnika - wyjaśniło niedawno Ministerstwo Finansów w piśmie kierowanym do wszystkich izb skarbowych.

Nie jest to urzędowa interpretacja przepisów (po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ich wiążącą moc, MF wyraźnie unika wydawania takich interpretacji), niemniej może być pewną wskazówką nie tylko dla urzędników, ale i dla podatników. Pełną treść tych wyjaśnień, dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych i eksportu, cytujemy obok.

A.KOL.

Pismo Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Pośrednich do wszystkich izb...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament