Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór podstawowy

18 listopada 2004 | Publicystyka, Opinie | AZ
źródło: Nieznane

Prywatyzacja Rzeczypospolitej czy prywatyzacja przedsiębiorstw

Spór podstawowy

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

ANTONI Z. KAMIŃSKI

Komisje powołane przez Sejm do zbadania sprawy Rywina, a obecnie sprawy Orlenu rzuciły niezwykłe światło na działanie władzy publicznej w Polsce oraz pole, na którym spotyka się ona z interesami biznesu. To obraz będący mieszanką politycznego kabaretu (np. podsłuch rozmów posła Pęczaka) z amerykańską operą mydlaną. Ważne decyzje państwowe podejmowane są przez nieformalne gremia z pogwałceniem wszelkich obowiązujących procedur.

Spotkania ludzi władzy i pieniądza odbywają się w intymnej atmosferze ekskluzywnych lokali, panuje luz, który sprawia, że prezydent, przejeżdżając koło Sejmu, wpada na towarzyską pogawędkę do marszałka, biznesmeni krążą po korytarzach Kancelarii Premiera. Wszyscy mają dużo wolnego czasu, a w najwyższych urzędach państwa panuje reguła otwartych drzwi. Obraz załamuje się, gdy bohaterowie tej opowieści zeznają przed komisjami Sejmu. Wtedy każdy ma własną wersję tematu i przebiegu rozmów. Trudno ich nawet uznać za kłamców, bo nie są chyba świadomi różnicy między prawdą a kłamstwem.

Wgląd, jaki uzyskaliśmy w działanie naszego życia publicznego, wywołał różne reakcje zainteresowanych. Słyszymy na przykład, że bliskie stosunki między biznesmenami i politykami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament