Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zerowa stawka także dla importera

18 listopada 2004 | Dobra firma | DK

VAT

Zerowa stawka także dla importera

Zerowa stawka także dla importera

Przedsiębiorcy importujący towary spoza Unii Europejskiej często korzystają z usług transportowych firm zagranicznych. W związku z tym muszą za polski odcinek transportu rozliczyć import usługi. Wątpliwości budzi jednak to, według jakiej stawki VAT?

DOROTA KOSACKA-ŁĘDZEWICZ

Ustawa o VAT

Załóżmy, że polska firma A zleciła wykonanie usług transportu drogowego towarów na trasie Moskwa - Warszawa rosyjskiej firmie Z. Za odcinek transportu od granicy Polski do Warszawy polski zleceniodawca powinien rozliczyć import usług. Stawka VAT będzie zależała od tego, czy jest możliwe zaliczenie owych usług do transportu międzynarodowego.

STAWKA 0 CZY 22 PROC.?

Zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT, aby taki transport można było potraktować jako transport międzynarodowy, podatnik musi przede wszystkim posiadać dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika, że wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Jeżeli warunek ten zostanie spełniony, polski podatnik powinien ową usługę wykazać w deklaracji VAT ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament