Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór należy do podatnika

18 listopada 2004 | Dobra firma | AS

KSIĘGOWOŚĆ

Jak określić wartość rozchodu towarów w księgach i w ewidencji podatkowej

Wybór należy do podatnika

Czy określoną w art. 34 ust. 4 pkt 1 ustawy o rachunkowości metodę ustalania wartości rozchodu jednakowych albo uznanych za jednakowe towarów według cen przeciętnych (średnich ważonych) danego towaru można stosować także przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych? - pyta czytelnik DF.

Zadane przez czytelnika pytanie porusza istotną kwestię odrębności przepisów podatkowych i prawa bilansowego. Na ten temat wypowiadał się nie raz i Naczelny Sąd Administracyjny, i minister finansów. Z jednej strony podkreślano w tych wypowiedziach autonomię prawa podatkowego, z drugiej - wskazywano pewną współzależność obu regulacji ( patrz ramka ).

Ustawa o rachunkowości (dalej uor) nakazuje w art. 24 ust. 1, aby księgi rachunkowe prowadzone były rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i na bieżąco. Z zawartej w art. 24 ust. 4 definicji pojęcia "sprawdzalne" wynika, że chodzi m.in. o konieczność uporządkowania zapisów księgowych chronologicznie i systematycznie według kryteriów klasyfikacyjnych umożliwiających sporządzenie obowiązujących jednostkę sprawozdań finansowych i innych, w tym deklaracji podatkowych, oraz dokonanie rozliczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament