Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka stawka od marży?

18 listopada 2004 | Dobra firma | KJ

VAT

Temat tygodnia

Jaka stawka od marży?

Generalnie usługi turystyki opodatkowane są stawką podstawową 22 proc. (z wyjątkiem usług turystyki świadczonych poza Wspólnotą, które opodatkowane są stawką 0 proc.).

  • VAT w biurze podróży
  • Ustawa o VAT

Na usługę turystyki składa się jednak wiele usług, które są kupowane przez biuro podróży od innych podatników albo wykonywane przez to biuro we własnym zakresie. Nie wszystkie one objęte są stawką 22 proc. ( patrz ramka ).

Ponieważ, jak widać, nie wszystkie usługi składające się na usługi turystyki są opodatkowane stawką 22 proc., powstaje pytanie, jaką stawką powinna być opodatkowana marża biura podróży? W DOBREJ FIRMIE z 28 października br. Adam Bartosiewicz i Ryszard Kubacki ( "Problemy z marżą" ) wyrazili pogląd, że pobranie marży nie jest odrębnym zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu. A zatem - ich zdaniem - "opodatkowanie następuje wedle stawki właściwej dla tej czynności, dla której podstawą opodatkowania jest marża. Jeśli jest ona opodatkowana stawką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament