Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można go odliczyć, więc jest kosztem

18 listopada 2004 | Dobra firma | AK

AKTUALNOŚCI

Co z VAT, który nie stanowi podatku naliczonego?

Nie można go odliczyć, więc jest kosztem

VAT wykazany na fakturze zakupu lub dokumentującej raty leasingu samochodu osobowego w tej części, która w myśl ustawy o VAT nie stanowi podatku naliczonego, może być przez przedsiębiorcę zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nie zwiększa wartości początkowej środka trwałego. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DF.

  • DF pyta, MF odpowiada
  • Co mówią przepisy

Przypomnijmy, że wątpliwości odnośnie do zaliczenia tej części podatku do kosztów uzyskania przychodów wzięły się stąd, że zgodnie z nową ustawą o VAT tylko 50 proc. podatku wykazanego na fakturze zakupu samochodu osobowego i innego pojazdu niespełniającego warunku dopuszczalnej ładowności (nie więcej niż 5 tys. zł) "stanowi podatek naliczony". Pozostała jego część siłą rzeczy nie stanowi więc podatku naliczonego. To samo jest z podatkiem od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z umowy leasingu, najmu czy dzierżawy takiego auta.

Tymczasem podatek VAT co do zasady nie może być kosztem uzyskania przychodu, poza ściśle określonymi w ustawach o podatku dochodowym wyjątkami - dotyczącymi kwot podatku należnego i naliczonego (kosztem jest m.in. podatek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament