Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż wysyłkowa, VAT w transporcie

18 listopada 2004 | Dobra firma | AG TG

VAT

Sprzedaż wysyłkowa, VAT w transporcie

Dobra Firma, słucham ... - TOMASZ GRUNWALD DORADCA PODATKOWY W SPÓŁCE KPMG

Ekspert odpowiadał na pytania czytelników dotyczące VAT.

Ustawa o VAT

* Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową z Polski towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane. Odbiorcami przesyłek są osoby fizyczne mieszkające w Belgii. Czy w takiej sytuacji firma powinna zarejestrować się w Belgii jako podatnik VAT? Z jaką chwilą powstaje u niej obowiązek podatkowy?

Czynność wykonywana przez firmę jest sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju. Miejscem jej świadczenia i opodatkowania jest Polska, pod warunkiem że w ciągu roku nie zostanie przekroczony próg sprzedaży, który dla Belgii wynosi 35 tys. euro. Wówczas bowiem miejscem dostawy stanie się Belgia i trzeba będzie zarejestrować się dla celów VAT w tym państwie.

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, czyli z dniem wpływu pieniędzy na konto podatnika. Jeżeli jednak firma otrzymuje zapłatę w inny sposób niż za zaliczeniem pocztowym (np. przez Internet), wówczas obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych, czyli z datą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od daty wydania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3384

Spis treści
Zamów abonament