Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kupić, sprzedać, zarobić

03 czerwca 1995 | Sport | KG

Niemiecka firma UFA robi znakomite interesy na sporcie

Kupić, sprzedać, zarobić

Niemiecka firma UFA zaistniała w Polsce w ubiegłym roku, gdy próbowała namówić kluby piłkarskie do sprzedania jej praw transmisji telewizyjnych z meczów ligowych. Rozpoczął się przetarg, do którego stanęły: TVP S. A. , UFA oraz firma Zbigniewa Bońka "Go and Goal".

UFA już prawie przekonała wszystkie kluby, ale Boniek w ostatniej chwili przedstawił lepszą propozycję. 14 pierwszoligowców zdecydowało się zostać przy nim, Legia -- przy Canal+, atrzy -- GKS Katowice, Pogoń Szczecin i Ruch Chorzów wybrały UFA. Boniek natychmiast odsprzedał prawa TVP, która wcześniej, jako pierwsza, wycofała się z przetargu. Pieniądze, których nie było, nagle się znalazły. Każdy klub otrzymał po 2, 5 miliarda starych złotych za sezon. Ile dostali ci, którzy związali się z UFA -- to tajemnica firmy, ale na pewno nie mniej. Wygrały wszystkie polskie kluby. Przed pojawieniem się UFA, mogły one liczyć na 200 mln starych złotych, które wypłaciłaby im TVP. Dzięki przetargowi, suma wzrosła ponad 10 razy.

Pomogli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament