Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

03 czerwca 1995 | Plus Minus | SM

Informacje

ja cieszyła się wtedy niesłychanym prestiżem towarzyskim. Adwokat czy lekarz warszawski, który poznał jakiegoś księcia na gruncie towarzyskim lub na zebraniu politycznym i uścisnął mu rękę opowiadał o tym swoim krewnym, a ci opowiadali dalej. Miły i wesoły książe Eustachy wiem, że nie pogniewałby się na mnie, że jego życiorys przeplatuję anegdotami. Na pewno pamięć jego czczę i szanuję bardziej niż kto inny i jeśli pióro moje nie ubiera się w kir, to nie znaczy, abym nie pisał tych wspomnień z wielkim smutkiem. Otóż dla nastroju czasów pierwszej okupacji, a choć sam wtedy siedziałem trochę w więzieniu, to zaręczam, że to była przemiła okupacja, całkowite przeciwieństwo okupacji hitlerowskiej, dla pokazania tego nastroju zacytuję wiersze Lechonia o tymże księciu Sapieże:

Krwawym się oblał Sapieha szkarłatem, A z dawien dawna, od Piasta i Lecha, Zawsze był kanclerz lub hetman Sapieha I w pośród możnych był nawet magnatem. O głos więc prosi, pogląda po sali, Brylantów tęczą w pierścionkach zaświeci, Odchrząknął, krzyknął: "Ratujcie nam dzieci". A wówczas wszyscy w milczeniu z miejsc wstali.

Powyższe zwrotki Lechonia mieszczą się w jego "Rzeczpospolicie Babińskiej" w wierszu satyrycznym: "Konsolidacja czyli rozbiór Polski". Jak wszystkie wiersze w tym zbiorku opatrzone są komentarzem autora. W związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament