Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót Polski na finansową mapę

03 czerwca 1995 | Gazeta | DE

Powrót Polski na finansową mapę

Świat finansów o Polsce

Wyższa wiarygodność kredytowa

Rating na poziomie inwestycyjnym (Baa 3) , przyznany Polsce przez agencję Moody's, okazał się pewną niespodzianką dla światowego rynku finansowego. Spekulacyjne stopnie S&P(BB) oraz europejskiej IBCA (BB+) nie były zaskoczeniem. Zdaniem przedstawiciela MFW, inwestycyjna ocena może być powodem do satysfakcji, ale również i wyzwaniem zmuszającym do kontynuowania dyscypliny finansowej i reform, oraz do tego, aby ustrzegać się przed błędami. Według Yves Fortin, z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Polska jako kraj stała się wiarygodnym partnerem dla świata międzynarodowych finansów.

Ogłoszenie ratingu dla Polski wyraźnie podbiło ceny polskiego długu. Obligacje Brady'ego, na które zostało zamienione zadłużenie wobec zachodnich banków komercyjnych, zdrożały w Nowym Jorku po ogłoszeniu komunikatu od 1, 5 do ponad 3 pkt. proc. W piątek zwyżka notowań trwała nadal. W ocenie Letiti Rydjeski z Chemical Bank w Nowym Jorku inwestycyjna ocena Moody's, Baa 3, okazała się wyższa niż oczekiwał rynek.

Szerzej 7

Po uzyskaniu ratingu inwestycyjnego i kredytowego

Zdaniem przedstawicieli światowych instytucji finansowych, przyznanie Polsce stopnia inwestycyjnego, w tak krótkim czasie po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament