Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie muszą tu inwestować

03 czerwca 1995 | Ekonomia | AB

Zagraniczne firmy w polskich ubezpieczeniach

Nie muszą tu inwestować

Dwie największe polskie firmy ubezpieczeniowe poinformowały ostatnio o poszukiwaniach zagranicznego partnera. Warta SA jeszcze w tym roku zamierza ogłosić kolejną emisję akcji adresowaną do zagranicznego inwestora strategicznego. Natomiast PZU SA opublikował przed kilkoma dniami program prywatyzacji zakładający, iż za trzy lata -- do 25 proc. akcji spółki ma być sprzedane zagranicznemu partnerowi.

Z przygotowanego przez "Rzeczpospolitą" zestawienia wynika, że dziś zagraniczne firmy zdecydowały się zainwestować w polskie ubezpieczenia zaledwie 19 milionów dolarów. Jest to suma przeznaczona na pokrycie udziałów kapitałowych w polskich towarzystwach. Kwota ta stanowi jednocześnie 12 procent łącznej sumy kapitałów akcyjnych wszystkich firm ubezpieczeniowych posiadających licencję Ministerstwa Finansów. Wśród obcych inwestorów są firmy z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA i Holandii (patrz tabele) .

Zdecydowanie większe zainteresowanie wykazuje zagraniczny kapitał rynkiem ubezpieczeń na życie. Tu połowa firm (6 z 12) posiada zagranicznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament