Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

03 czerwca 1995 | Świat | MW

Informacje

NR 128(4081) 3--4 czerwca 1995

26 ŚWIAT

Jak znaleźć kompromis między interesem narodowym a strategią całej Unii Europejskiej

Kwadratura Unii

Czy Unia Europejska ma być w przyszłości federacją, czy pozostawać luźnym związkiem państw? Czy jest sens ścisłej integracji w trzech "filarach" -- a więc unii gospodarczomonetarnej, unii politycznej i w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości -- czy też należałoby pogodzić się z myślą, że UE będzie tylko wielkim obszarem wolnego handlu i ujednoliconym rynkiem? Czy forsować równoczesną integrację państw członkowskich, czy też zgodzić się, by powstał "trzon Europy", a pozostałe kraje integrowały się z Unią w dowolnym tempie?

Tym generalnym kwestiom, rozstrzygającym o perspektywie integracji europejskiej, ale także szczegółowym, niekiedy o charakterze technicznym, ma być poświęcona międzyrządowa konferencja UE rozpoczynająca się na wiosnę przyszłego roku. Wpraktyce została ona zainaugurowana na spotkaniu tzw. Grupy Refleksyjnej w Messynie. Przedstawiciele "15", Parlamentu Europejskiego i brukselskiej Komisji, mają za zadanie określić słabe miejsca w traktacie z Maastrichtu oraz wskazać sposoby przezwyciężenia różnic zdań na ten temat. -- Naszym zadaniem nie jest wynajdywanie koła -- powiedział reprezentant RFN Werner Hoyer -- ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament