Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szukając Marqueza

03 czerwca 1995 | Plus Minus | KM

Nowa encyklopedia szkolna WSiP-u

Szukając Marqueza

Przygotowana w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych "Encyklopedia szkolna. Literatura i nauka o języku" jest dziełem imponującym. Na 900 stronach formatu A-4 autorzy pracujący pod kierunkiem prof. Andrzeja Z. Makowieckiego pomieścili 2000 haseł z literatury polskiej i powszechnej, teorii literatury i nauki o języku. Wencyklopedii znalazły się biogramy najwybitniejszych pisarzy i poetów, omówienia kierunków, prądów, grup literackich i czasopism, a także poszczególnych literatur narodowych, głównie europejskich. Hasła dotyczące nauki o języku zawierają informacje umożliwiające uzupełnienie lub powtórzenie wiadomości z danej dziedziny.

Już na pierwszy rzut oka widać, że autorzy encyklopedii, przeznaczonej przecież dla uczniów, kierowali się zasadą: od ogółu do szczegółu. To dlatego w encyklopedii występuje wiele tzw. gniazd tematycznych. Po haśle głównym oznaczonym kolorem czerwonym mamy zaraz podhasła i minihasła. Wygląda to tak, że gdy np. interesuje nas koncepcja utworu literackiego, to przy okazji możemy się dowiedzieć wszystkiego o: budowie utworu literackiego, cyklu literackim, epilogu, epizodzie, fragmencie, happy endzie, parafrazie, paralelizmie, posłowiu, prologu, przedmowie, puencie, rozdziale, tetralogii, trylogii, tytule utworu, wstępie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament