Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pustka na dole

03 czerwca 1995 | Plus Minus | BC

Pustka na dole

Błędy w myśleniu o Rosji

Bohdan Cywiński

Czy białoruskie referendum z 14 maja br. przejdzie do historii jako data ważna, przełomowa, jako wydarzenie charakterystyczne, warte zapamiętania z uwagi na to, co oznaczało lub czym się okazało później? Nie wiem, ale nie wykluczałbym tego od razu. Może nie trafi ono aż do podręczników szkolnych, ale w studenckich skryptach ma szansę się znaleźć. Międzynarodowa historia lubi takie pojęcia-symbole.

Przypomnijmy kluczowe punkty historii Europy końca lat trzydziestych. Układają się w znamienny, zły szereg, który zapisany datami wygląda następująco: 7 marca 1936 -- remilitaryzacja Nadrenii, 13 lipca 1936 -- wybuch wojny domowej w Hiszpanii, 1 listopada 1936 -- ogłoszenie powstania Osi Rzym -- Berlin, 5 listopada 1937 -- proklamacja planu stworzenia "Wielkich Niemiec" przez Hitlera, 11 marca 1938 -- Anschluss, czyli "przyłączenie" Austrii do Niemiec, 29 września 1938 -- Monachium: konferencja Hitlera z szefami rządów Włoch, Francji i Anglii, która przynosi zgodę państw zachodnich na niemiecki atak na Czechosłowację; traci ona Sudety na rzecz Niemiec, południową Słowację -- na rzecz Węgier i. .. Zaolzie na rzecz Polski. Potem: 15 marca 1939 -- ostateczny upadek Czechosłowacji, 22 marca -- zajęcie przez Niemców litewskiej Kłajpedy, 7 kwietnia 1939 --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament