Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tako rzecze John Rawls

03 czerwca 1995 | Plus Minus | WS

Książka-kanon ukazuje się nie częściej niż raz na dziesięciolecie

Tako rzecze John Rawls

Wojciech Sadurski

W światowej humanistyce i naukach społecznych dobra książka ukazuje się mniej więcej raz na miesiąc, książka świetna -- raz na pół roku, a książka wybitna -- powiedzmy, raz na rok. Jednakże książka-kanon, książka, która od razu staje się pozycją klasyczną i która zmienia dotychczasowy sposób myślenia o danej sprawie -- ukazuje się nie częściej niż raz na dziesięciolecie. Taką właśnie książką jest "Teoria sprawiedliwości" Johna Rawlsa, wydana obecnie przez PWN, w dwadzieścia trzy lata po ukazaniu się oryginału amerykańskiego.

Zachwalanie jej czytelnikom nie jest łatwe: wszystko można o niej powiedzieć, ale nie to, że stanowi pasjonującą lekturę. 800 stron (w oryginale angielskim: 600, ale to dzięki przemyślnie gęstszemu drukowi) , zapisanych osobliwie drętwym językiem, metoda wykładu typowo "profesorska", czyli nudna, terminologia sztuczna, pełna znaczeń przyjętych arbitralnie przez autora na użytek tej właśnie pracy, niekoniecznie zbieżnych z rozumieniem obiegowym.

A jednak, mimo absolutnego braku jakichkolwiek starań ze strony Rawlsa, by czytelnika zaintrygować, jest to książka niezmiernie ważna, więcej: książka-kanon. Od czasu ukazania się jej, powstała wokół niej literatura o objętości bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament