Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomylone paragrafy

03 czerwca 1995 | Prawo | MA

Prosto ze Strasburga

Pomylone paragrafy

Marek Antoni Nowicki

Sędzia śledczy prawidłowo zakwalifikował przestępstwo urzędnika i na takiej podstawie nakazał postawienie go przed sądem. Przy pisaniu aktu oskarżenia prokurator pomylił numer paragrafu właściwego artykułu. Wykorzystując ten oczywisty błąd, oskarżony twierdził, że bez uprzedzenia zmieniono kwalifikację czynu, a tym samym pozbawiono go prawa do prawidłowej obrony. Europejski Trybunał Praw Człowieka nie podzielił tego poglądu.

Na początku 1985 r. Gea Catalan, korzystając z tego, że jest urzędnikiem Banku Fomento, zrealizował wiele weksli, które wystawił na fałszywe nazwiska. Po ujawnieniu tego bank wystąpił o wszczęcie przeciwko niemu sprawy karnej, zgłaszając powództwo cywilne o naprawienie szkody. Dwaj urzędnicy zostali zwolnieni z pracy za niewłaściwą kontrolę umożliwiającą działania Catalana.

Sędzia śledczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament