Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Módlmy się

03 czerwca 1995 | Prawo | WS

Po amerykańsku

Módlmy się

Wojciech Sadurski z Ithaki, USA

Po pierwszych stu dniach wprowadzania w życie republikańskiego Kontraktu z Ameryką, kiedy nacisk położony był na demontaż "państwa dobrobytu", drugie sto dni mają być poświęcone pracom nad umocnieniem miejsca religii w amerykańskim życiu publicznym. Takie są w każdym razie plany konserwatywnych organizacji religijnych, mających obecnie duży wpływ na republikańskich kongresmanów. Największa znich, Koalicja Chrześcijańska, szczególne miejsce przypisuje w swych propozycjach ustawowych specjalnej poprawce konstytucyjnej, mającej usankcjonować modlitwę w szkołach publicznych.

Batalia o wprowadzenie modlitwy do szkół toczy się tu od trzydziestu lat, tzn. od czasu, kiedy Sąd Najwyższy uznał, że byłoby to sprzeczne z tzw. klauzulami religijnymi, zawartymi w Pierwszej Poprawce do Konstytucji USA. Klauzule te zakazują "ustanawiania religii przez państwo" i proklamują swobodę praktykowania.

Pierwsza z nich traktowana jest przez Sąd Najwyższy bardzo szeroko, w sposób zgodny z zasadą neutralności państwa wobec religii. Oznacza ona -- jak pół wieku temu napisał w jednym z orzeczeń sędzia Hugo Black -- że "władze federalne ani stanowe nie mogą wprowadzać praw, które wspierają określoną religię, wspierają wszystkie religie lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 496

Spis treści
Zamów abonament