Zadbaj o swoje prawa
Zgodnie z prawem umowa z pośrednikiem, aby była ważna, musi zostać zawarta na piśmie. Umową ustną strony nie są związane. Forma wypowiedzenia umowy zależy już jednak od tego, co postanowiły strony.
Pośrednicy przedstawiają swoim klientom do podpisu gotowe wzory umów, w które wpisuje się jedynie dane zlecającego i wysokość prowizji. Umowę można jednak negocjować, rzetelny pośrednik nie powinien nam tego utrudniać.
Nie ma szczegółowych uregulowań prawnych dotyczących treści umowy o pośrednictwo, o jej treści decydują więc same strony.
Podpisując z pośrednikiem umowę na wyłączność, musimy liczyć się z tym, że korzystając z pomocy innego agenta, będziemy musieli zapłacić temu, z którym związaliśmy się umową taką kwotę, jaką otrzymałby, gdyby to on doprowadził do zawarcia transakcji.
Kto pracuje, kto płaciStrony umowy powinny być w umowie dokładnie oznaczone.
Zawód pośrednika może wykonywać tylko osoba, która posiada licencję zawodową oraz wykupiła polisę na wypadek narażenia klienta na straty materialne. Zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta