Gdy dziecko nie dostaje alimentów, gmina wypłaca zaliczkę
Dopiero jeśli egzekucja komornicza się nie powiedzie, można starać się o tzw. zaliczkę alimentacyjną. W tym celu trzeba złożyć - za pośrednictwem komornika - odpowiedni wniosek do gminy. Gmina zbada okoliczności i podejmie decyzję o wypłacie pieniędzy dla dziecka.
Ten schemat postępowania dotyczy wszystkich zainteresowanych matek. Trzeba go przestrzegać we własnym, i dzieci, interesie.
Zaliczki alimentacyjne to świadczenie przeznaczone przede wszystkim dla dzieci z niepełnych rodzin, na które drugi rodzic nie płaci alimentów, mimo że są one zasądzone. Pierwsze zaliczki gminy mogą wypłacić najwcześniej we wrześniu 2005 r. Przyznawane są na rok.
Nie każde dziecko, które nie dostaje alimentów, jest uprawnione do zaliczki. Liczy się też sytuacja materialna rodziny, w jakiej się wychowuje.
Zaliczka przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 583 zł netto miesięcznie.
Uwaga: we wszystkich sprawach nieuregulowanych w ustawie o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, a także aktach wykonawczych do tej ustawy, stosuje się przepisy dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta