Zasiłki rodzinne
W ustalaniu dochodu na osobę do składu rodziny nie wlicza się opiekuna prawnego ani jego biologicznych dzieci. Oznacza to, że uwzględnia się tylko dochód dziecka pozostającego pod jego opieką, a nie wlicza dochodu opiekuna. Także gdy opiekun prawny stara się o świadczenia rodzinne na swoje biologiczne dzieci, nie bierze się pod uwagę dziecka, które pozostaje pod jego pieczą.
Ta ostatnia otrzyma zasiłek, jeśli nie jest na utrzymaniu rodziców, bo nie żyją, albo też żyją, ale zasądzono od nich na jej rzecz alimenty. Warunek: wyrok sądu orzekający alimenty musi być wydany przed osiągnięciem przez nią pełnoletności.
Prawo do zasiłku rodzinnego (i dodatków) ustala się na dany okres zasiłkowy, od 1 września do 31 sierpnia następnego roku. Kto się spóźni ze złożeniem wniosku we wrześniu, może to zrobić później. Nie dostanie jednak zasiłku za miesiące wcześniejsze.
Z wnioskiem o zasiłek rodzinny mogą wystąpić: rodzice dziecka, jego opiekun prawny, osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta